මාංශපේශි වර්ධනයට ප්‍රෝටීන් ලබාදෙන මුරුංගා

නොවැම්බර් 29, 2019

ප්‍රබල ඖෂධ ශාකයක්වන මුරුංගා ගැන එතරම් සැළකිල්ලක් නොදක්වන බව ගෘහණියන් වෙළඳ පොළට ගොස් එළවළු මල්ල රැගෙන එන විට පෙනේ. ඒ මුරුංගා වල ඇති ඖෂධීය ගුණාංග පිළිබඳව ඔවුන් නොදන්නවා විය හැකි බැවිනි. මුරුංගා ශාකයේ විවිධ කොටස් ඒ ඒ රෝගී අවස්ථාවලදී ප්‍රයෝජනයට ගනිති. විශේෂයෙන් මුරුංගා කොළ, මුරුංගා කරල්, මුරුංගා පොතු , මුරුංගා මල් හා මුරුංගා මුල් ද ඖෂධ සඳහා ගනු ලබයි. මුරුංගා කරල් හටගනු ලබන්නේ එක්තරා කාලයකටයි. එහෙත් මුරුංගා කොළවල අඩුවක් වන්නේ නැත. එසේ හැදී වැඩී ඇති මුරුංගා කොළයේ ඇති ඖෂධය ඉමහත්ය. මුරුංගා කොළ පිළිකා නාශකයක් විටමින් ප්‍රතිඔක්සිකාරයක් .මේ නිසා පිළිකා වැළැක්වීමේ පුදුම ගුණයක් පවතී.

අධික රුධිර පීඩනය ඇති අයටද මුරුංගා කොළ ඉතාම ගුණදායකය. දරුවන්ගේ අස්ථි වර්ධනයට මෙන්ම මාංශපේශී වර්ධනයට ද මුරුංගා කොළවලින් ලැබෙන මෙහෙය අපමණයි. අවශ්‍යවන ප්‍රෝටීන් ලබාදීමටත් මුරුංගා කොළ බෙහෙවින් උදව් වෙනවා. මුරුංගා කොළවල බෙහෙවින් යකඩ පවතිනවා. ඒ නිසා ශරීරයේ යකඩ ඌනතාව මගහැරීයෑමටත් මුරුංගා ප්‍රබල ඖෂධයකි. වේළු මුරුංගා කොළ ග්‍රෑම්සියයක් ගත්තොත් එහි ශක්තිය කිලෝකැලරි 64 ද ,කාබෝහයිඩ්‍රේට් ග්‍රෑම් 8.28 ,විටමින් ඒ මයික්‍රොග්‍රෑම් 386 ද පොස්පරස් මිලි ග්‍රෑම් 112 ද යකඩ මිලිග්‍රෑම් 0.4 ද ප්‍රෝටීන ග්‍රෑම් 9.4 ද මැග්නීසියම් මිලිග්‍රෑම් 147 පොස්පරස් මිලිග්‍රෑම් 112 ද පොටෑසියම් මිලිග්‍රෑම් 337 ද, කෙඳි ග්‍රෑම් 1.4 ද පවතී. මුරුංගා උෂ්ණාධික ආහාරයක් වන මුරුංගා ආහාර දිරවීම අතින් ඉහළ අගයක පවතී.

 

වැඩිදුර තොරතුරු සදහා මෙවර කලාපය බලන්න (සිකුරාදා) >>>

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.