ධනය හා වාසනාව ගෙනෙන චීන සැරසිලි

ජුනි 7, 2024

 

චීන වසන්ත උත්සවය සහ චීන අලුත් අවුරුදු සමයේ ඉදිරිපස දොරේ සංකේතයක් එල්ලා තැබීමේ පැරණි චීන සම්ප්‍රදාය තවමත් ක්‍රියාත්මක වේ. යනු වසර තුන්දහසක පමණ ඉතිහාසයක් ඇති පැරණිතම චරිතයකි. ඔරකල් අස්ථි ශිලා ලේඛනවල () යන වචනය දෙවියන් වහන්සේ ඉදිරියෙහි තැබූ වයින් බඳුනක හැඩයකි, මන්ද පැරැන්නන් ධනවත් ජීවිතයක් සංකේතවත් කිරීමට වයින් භාවිත කළ බැවිනි. අක්ෂරය ඇලවීම සාම්ප්‍රදායික වාර්ෂික චාරිත්‍රයකි.

වසන්ත උත්සවය අතරතුර, සෑම නිවසක්ම ඔවුන්ගේ දොරවල්, බිත්ති සහ ලින්ටල් මත විශාල සහ කුඩා () යන වචනය අලවනු ලැබේ. වසන්ත සැණකෙළියේදී යන වචනය පළ කිරීම කලක සිට පැවත එන ජන සිරිතකි. 福 යන වචනයේ වර්තමාන අර්ථකථනය ”සතුට” වේ. නමුත් අතීතයේ එය ”ආශිර්වාදය” සහ ”වාසනාව”ලෙස අදහස් විය. වසන්ත උත්සවය අතරතුර යන වචනය පළ කිරීම, දැන් හෝ අතීතයේ වේවා, මිනිසුන්ගේ ප්‍රීතිමත් ජීවිතයක් සඳහා ඇති ආශාව සහ යහපත් අනාගතයක් සඳහා ප්‍රාර්ථනා කිරීමකි. මේ ආශාව සහ ප්‍රාර්ථනාව වඩාත් සම්පූර්ණයෙන් පිළිබිඹු කිරීම සඳහා, මිනිසුන් යන වචනය උඩු යටිකුරු කරයි. එහි තේරුම ”සතුට වැගිරුණා සහ ආශීර්වාදය වැගිරුණා” යන්නයි. එමගින් වාසනාව, සමෘද්ධිය සහ සතුටේ වසරක් නියෝජනය කරයි.

ධනාත්මක ශක්තිය ආකර්ෂණය කර ගැනීම සඳහා ෆෙන්ෂුයි ප්‍රතිකාරයක් ලෙස නිවෙස්වල එල්ලා තැබීම සඳහා කලාකරුවන් බොහෝ විට රතු කඩදාසි මත කළු තීන්ත අක්ෂර වින්‍යාසයෙන් ෆු සංකේත අඳීති. මේ සුන්දර වාසනාවේ සංකේත ආභරණවල චාම් සහ පෙන්ඩන්ට් ලෙස ද ජනප්‍රිය වේ.

චරිතය තාඕවාදයේ මාලිගා නවය සංකේතවත් කරයි. සාම්ප්‍රදායික චීන රටාවල සමාන සංකේතයක් ඇත. එය “අවසානයක් නොමැතිව වචන දසදහසක්” ලෙස හැඳීන්වේ. මින්ග් සහ ක්විං යන රාජවංශ සමයන්හිදී ඉදිකරන ලද රාජකීය ගොඩනැගිලිවල පරාල හිස් මත රන්වන් “ස්වස්තික” අක්ෂරවලින් සරසා ඇත. චීන වාසනාවන්ත සංකේත චීන අක්ෂර, මකරුන්ගේ ප්‍රතිමා, රන්වන් බළලුන් සහ රතු ලියුම් කවර වැනි බොහෝ ආකාර ගනී. මේ වාසනා සංකේත විවිධ සුව කිරීම් සහ වැඩි දියුණු කිරීම් ලෙස විශේෂිත අංග සමඟ භාවිත කළ හැකිය.

පින්යින්

වාසනාව සඳහා චීන සංකේතයකි. වාසනාවේ වඩාත් ජනප්‍රිය චීන සංකේතයක් වන්නේ වාසනාව හෝ වාසනාව නියෝජනය කරන පින්යින් අක්ෂර වේ. වාසනාව සහ වාසනාව නියෝජනය කරන අනෙකුත් සුබ චීන අක්ෂර ඇතුළත් වේ. හන්යු පින්යින්, හෝ සරලව පින්යින්, සම්මත චීන සඳහා වඩාත් පොදු රෝමකරණ අක්ෂර පද්ධතියයි.

චීන මංගල උත්සවවලදී ජනප්‍රිය මේ සංකේතය සතුට සහ වාසනාව නියෝජනය කරයි.

He මෙය සාමකාමී සබඳතා සඳහා වාසනාවන්ත සංකේතයකි.

Ji  මෙම චීන සංකේතය වාසනාවලබා දෙන සහ නිවස උණුසුම් තෑග්ගක් හා සියල්ල යහපත් වේවායි යන ප්‍රාර්ථනා සංකේතවත් කරයි.

Lu සමෘද්ධිය, වාසනාව සහ ධනය මේ චීන අක්‍ෂරය සමඟ පැමිණේ.

 

4. ලකී ගෝල්ඩන් කැට් පිළිම

 

චීන පුරාවෘත්තවල බළලුන් නරක පෙර නිමිත්තකි. බළලුන්ගේ අවසාන වර්ණය සංකේතවත් කරන්නේ ඉතා අශුභ සිදුවීමකි. එය සුබ ප්‍රතිඵලයක් සහිත එකක් බවට රන් බළලුන් ලෙස පරිවර්තනය කර ඇත. වාසනාවන්ත බළලා හෝ රන්වන් බළලා සංකේතවත් කරන්නේ නපුර යහපත බවට පරිවර්තනය කිරීමයි. මේ බළල් පිළිමය වාසනාව, බහුලත්වය සහ ආරක්ෂාව පිළිබඳ සංකේතයකි. එක් පැත්තක වාසනාව සහ වාසනාව නියෝජනය කරමින් ධනය ආකර්ෂණය කර ගැනීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති ඔසවන ලද පාදයක් සහිත සිනාසෙන බළලා නිරූපණය කරයි.

බොහෝ මෝස්තරවලින් වඩාත් ජනප්‍රිය බුදුවරුන්ගෙන් එකක් වන්නේ සිනාසෙන බුද්ධාය. එය ප්‍රීතිමත් බුදුන් ලෙස ද හැඳීන්වේ. වටකුරු බඩ සහ විශාල සිනහවකින් යුත් සිනාසෙන බුදුන් වාසනාවේ, බහුලත්වයේ සහ සමෘද්ධියේ සංකේතයකි.

රතු පීත්ත පටියකින් බැඳ ඇති චීන වාසනාවන්ත කාසි තුන වාසනාව ගෙන එනු ඇත. නිවසේ ගිනිකොන දෙසින් තැබීම හෝ ධනය සහ මුදල් බහුලත්වය සඳහා තම මුදල් පසුම්බිය තුළ චීන වාසනාවන්ත කාසිදමා රැගෙන යෑම කරයි. තෑගි දීම සඳහා රතු ලියුම් කවර භාවිත කරනු ලැබේ. රතු ලියුම් කවරවල ධනාත්මක රාජවංශයේ එක් කාසියක් තබා ඇත කකුල් තුනේ මැඩියා වාසනාවන්ත චමත්කාරය සඳහා භාවිත කරන සංකේතයකි. මේ මැඩියා සෑම විටම නිරූපණය කර ඇත්තේ උගේ මුඛයේ කාසියක් සහිතවය. නිවෙසට හෝ කාමරයට මුහුණලා ගිනිකොන දෙස කෙළවරේ තබයි.

අද්භූත ගැටය ලෙස ගැටඅටක් සහිත රූපය අනෙකුත් වාසනාවන්ත සංකේත සමඟ ඒකාබද්ධව භාවිත කරයි. මේ සන්තෝෂයේ ගැට අට රූපයේ සදාකාලික සංකේතයයි.

සෞඛ්‍යය, ධනය සහ වෙනත් සුබ වචන වැනි විශේෂිත චීන අක්ෂර පැළඳීමට හෝ භාවිත කිරීමට හැකිය. වාසනාව ආකර්ෂණය කර ගැනීම සඳහා සාම්ප්‍රදායික සුබ වර්ණ දෙක භාවිත කළ හැකිය. රතු යනු ධනය හා බලය බවට පරිවර්තනය කරන රාජකීය සහ ජාතික වර්ණයයි. කළු යනු ධනයේ වර්ණයකි. ෆෙන්ෂුයි යෙදුම්වලදී රතු සහ කළු සංයෝජනය සුබ ලෙස සැලකේ.

 

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 10 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.